تبلیغات
وبلاگ حرفه و فن مدرسه شاهد حکیم - چوب
تاریخ : پنجشنبه 11 فروردین 1390 | 12:24 ب.ظ | نویسنده : sadegh dashti

چوب چیست؟

 
 تعریف چوب بسته به اینکه این ماده را در چه قسمتی بخواهیم مورد استفاده قرار دهیم فرق می کند و بطور کلی
می توان سه تعریف برای آن به کار برد.....

بقیه را در ادامه ی مطلب مشاهده کنید......

                                                        با تشکر از عماد صالهی


 
1- تعریف گیاه شناسی:
چوب عبارت است از مجموعه ای از بافتهای ثانویه لینین شده گیاهان آوندی که در بین مغز و لایه زاینده (کامبیوم) ساقه و ریشه و شاخه ها قرار می گیرد.


 2- تعریف تجاری:
 چوب عبارت است از قسمت های داخلی ساقه، ریشه و شاخه درختان و درختچه ها که قابل تبدیل برای استفاده در مصارف گوناگون می باشد ومی توان با کار کردن بر روی آن به ارزش و مرغوبیت آن افزود.
 
  3- تعریف صنعتی:
 چوب عبارت است از ماده ای جامد و متخلخل فیبری شکل، که دارای       ساختمان سازمان یافته ای است و از هر طرف نایکسان و ناهمگن می باشد.
 

 


 

 

 

 

بدین ترتیب میتوان درختان را به دو گروه تقسیم کرد:

 

1.سوزنی برگان

2.پهن برگان

 

 سوزنی برگان.1

: درختانی که دارای برگهای کشیده و باریک هستند . رنگ چوب انها معمولا" روشن و چوبهایشان نسبت به افات و امراض , درجهء حرارت و بی ابی مقاوم هستند .بافتی سست و نرم ونسبتا" سبک و بدون نقش دارند . حدود حلقه های رویش سالیانه کاملا" مشخص است و دارای ساقهء بلند وکشیده هستند .

 پهن برگان .2

درختانی که دارای برگهای پهن هستند و معمولا" درنواحی گرم و مرطوب و معتدله میرویند و در فصل سرد به خواب میروند . چوب این درختان دارای بافت و ساختمان بسیار متفاوتی است که از سست ترین و سبک ترین تا سخت ترین و سنگین ترین و رنگین ترین چوبها در میان انها وجود دارد و به همین دلیل در کارهای هنری کاربرد بیشتری دارند . نسبت به افات و امراض , بی ابی و درجهء حرارت از مقاومت کمتری نسبت به سوزنی برگان برخوردارند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معایب چوب :                                                                        

1.معایب طبیعی
2.معایب ناشی از عوامل خارجی

 

: 1.معایب طبیعی

1. گره یاجهت الیاف چوب , که شامل گره مرده و گره زنده میشود . گره زنده در معرق کاربرد دارد .
2. پیچیدگی چوب
3. حفره
4. غدد یا جوش چوب
4. ترک
5. زخمی شدن
6. برونچوف چوب ( قسمتهای نرم و جوانی که مستعد حملهء حشرات وافات و پوسیدگی است )
7. روئیدن در مرکز
8. روئیدن غیر مرکزی
9. رشد نامتعادل

 

معایب ناشی از عوامل خارجی:.2 

1. قارچها و کپکها : که از نشانه های ان در چوب ایجاد رگه و لکه های کبود است .
2. پوسیدگی : که در اثر عواملی چون تماس با خاک , اب و مواد شیمیایی بوجود امده و نشانهء ان ایجاد رگه ها و لکه های روشن و سفید روی چوب است .
3. حشرات : مانند سوسک شاخدار, جیرجیرک ,موریانه و لیکتوس .

 

 

انواع چوب:

 

توسكا : Alnus

دو گونه توسکای قشلاقی و ییلاقی به نام های علمی Subcordate Alnus و Glutionose Alnuse در ایران وجود دارد. نام های محلی توسکا، تسکا و توسهاست.
چوب درون نامشخص، رنگ کرم مایل به قرمز، دوایر سالیانه پهن با حدود نسبتامشخص و موجدار در مقطع عرضی و پره چوبی آجری شکل قرمز رنگ در مقطع شعاعی و دوک هایظریف (پره ها) در مقطع مماسی از خصوصیات ظاهری چوب است. چوبی نیمه سنگین تا سبک استکه به دلیل پرداخت و رنگ پذیری شکاف خوری و ابزار خوری خوب در صنعت مبلمان مصرفدارد ولی کم دوام بوده که البته در آب دوام قابل توجهی دارد. بیشترین میزان فروش رادر بازار چوب فروشان پس از راش را داراست که البته در حال حاضر مهمترین مورد مصرفآن طبق آمار موجود در کارخانجات تخته لایه سازی آن در برابر آب در ساختن بناهای آبینیز مصرف میشود. قیمت چوب توسکا به صورت الواری در سال بوده است. 

 

 

 

 

راش : Brich

نام علمی این چوب Fagus orientalis نام فارسی و بومی راش و مرس و نامانگلیسی آن Beech است. از خواص ظاهری چوب راش درون نامشخص و به رنگ کرم مایل بهقرمز است.
دوایر سالیانه فشرده و در نتیجه در مقاطع طولی دارای خطوط کم و بیشمشخص ناشی از آن است. از بارزترین خصوصیات شاید بتوان به پره های چوبی در مقاطعطولی اشاره کرده که در مقطع شعاعی به پرمگس و در مقطع مماسی به دوک معروفند و اینپره ها به صورت لکه های قرمز دیده میشود. چه بسا گاهی این پرمگس های زیبا عیب محصوبمیشوند چرا که به عقیده نجاران این بخشهای چوب پس از رنگ کاری سیاه میشوند. گونهراش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچهاست. گرده بینه های درجه 1 و 2 راش در ایران بیشتر به مصرف کارخانجات روکش و تخته لایهمی رسد و گرده بینه های درجه 3 پس از تبدیل به الوار به بازار تهران (پل چوبی) روانه می شوند. بنا به اطلاعات بازار میزان تفاوت قیمت آن در 6 ماهه نخست در بازارتهران بوده است. به دلیل بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا رابرای خرید به منظور تهیه مبل در بازار دارد. همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواعمحلولهای حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در کارخانه های اشباع است. البته اخیرا گونههای خارجی راش از طریق آذربایجان وارد ایران شده است که بنا به ادعای مبل سازان وفرشندگان چوب کیفیت چوب راش ایرانی را ندارد ولی به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تختهها میزان ضایعات کمتری، در امر فرآیند تولید دارد. 

ملچ:
چوبیبه رنگ قهوای مایل به قرمز است و گاهی اوقات رگه های سبز رنگی در آن دیده میشود. چوبی درشت بافت، نیمه سخت و نیمه سنگین، نسبتا بادوام و در برابر ضربه بادوام ونسبت خمش مقاوم است. از این چوب بیشتر در ساختمانهای چوبی، ساخت مبلمان، روكش، قایقسازی، وسایل ورزشی، در و پنجیره و تخته لائی استفاده می شود .


افرا : Maple

این خانواده دارای گونه های مختلفی در ایران است از جمله میتوان افراپلت، افرا شیردار و کیکم را نام برد. بزرگترین و فراوان ترین افرای ایران اپلت بانام علمی insigne Bosso و نام انگلیسی Maple است.
این گونه چوب درون نامشخص، چوبسفید مایل به کرم با درخشندگی کم و بیش صدفی دارد. دوایر سالیانه به دلیل فشردگیچوب تابستانه در مقطع عرضی کاملا مشخص و در مقطع مماسی نقوش مواج و در مقطع عرضینقوش رگه ای مانند ایجاد کرده است که پره های چوبی ظریف و قهوه ای رنگ و براق در دومقطع مختلف طولی به صورت لکه ها و دوک ها نمایان است. چوبی نیمه سنگین با پرداختآسان و هم کشیدگی کم باعث شده تا در صنعت مبلمان و روکش گیری جایگاه ویژه ای داشتهباشد.

 

 

گردو:
چوبی ریز بافت، به رنگ خاكستری مایل به قهوای تیره ودارای نقوش زیبا و نسبتاً با دوام است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت و در مقابلفشار، خمش و كشش مقاوم است. از این چوب بیشتر در كارهای هنری و تزیینی، تهیه روكش،خراطی ساخت مبلمان، ساخت الات موسیقی، قنداق تفنگ، مجسمه سازی، منبت كاری و معرقكاری استفاده می شود.


چنار:
چوبی به رنگ سفید روشن تا قرمز مایلبه قهوه ای است كه لكه های قهوه ای صدفی دارد . چوبی است نیمه سخت وسنگین و با دوامكه از آن برای ساخت دربهای اماكن متبركه، دسته ابزار، صندلی، غربال، صندوق استفادهمی شود.

بلوط:
چوبی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره، درشت بافت و بادوام است. این چوب نسبتاً نیمه سخت و نیمه سنگین تا سنگین است و در برابر سایشمقاومت زیادی دارد و بهترین چوب برای پاركت، ساخت مبلمان تهیه روكش، تراورس را آهن،مدل سازی است.

تبریزی:
این چوب به رنگ سفید تا كرم روشن است واغلب لكه های سیاه رنگ و یا قهوه ای دارد. چوبی است نسبتاً نرم، سبك كه دوام زیادیندارد و كار با آن آسان است. برای ساخت كاغذ سازی، كبریت سازی، جعبه سازی، ادواتكشاورزی از آن استفاده می شود.ممرز:
چوبی ریز بافت به رنگ سفید تاسفید مایل به كرم و سخت و نیمه سنگین است . این چوب در مقابل ضربه و سایش مقاومتدارد و در كاغذ سازی، تخته خرده چوب سازی، تخته فیبر، واگن سازی، دسته ابزار،چوبهای تونلی از آن استفاده می شود.
طبقه بندی: تحقیقات دانش اموزان،