تبلیغات
وبلاگ حرفه و فن مدرسه شاهد حکیم - نمونه سوالات واحد6 سوم
تاریخ : پنجشنبه 29 دی 1390 | 01:50 ب.ظ | نویسنده : mohamadreza samimi
لطفا برای دیدن نمونه سوالات واحد 6 به ادامه مطلب بروید
حرفه و فن – سال سوم دوره راهنمایی تحصیلی


  واحد 6 – ساختمان سازی و راه

 

مشاركت در امور شهری و روستایی:
كنترل ساخت و ساز ساختمان ها در شهرها و روستاها از دو جهت حائز اهمیت است:
1 – ساختمان ها دارای استحكام كافی باشند 2- موقعیت ساختمان به گونه ای انتخاب شوند كه به زمین همسایه و خیابان و كوچه تجاوز نكند. نظارت مستقیم بر ساختمان ها توسط شهرداری ها اعمال می شود و شهرداری ها علاوه بر خدمات شهری شامل تمیز نگه داشتن شهر، ایجاد فضای سبزو پارك آسفالت كردن و جدول كشی كوچه ها و خیابان ها، نظارت بر كیفیت ساختمان سازی و كنترل ضوابط و معیارهای فنی را نیز برعهده دارند.

رعایت نكات ایمنی در ساختمان سازی :

توجه نكردن ساختمان سازان به نكات ایمنی همواره تلفات جانی و خسارات مالی در پی دارد. برخی ازاین خطرات عبارتند از :
1 – سقوط اجسام و مصالح از ارتفاع (ساختمان در حال ساخت) روی سر شهروندانی كه در حال رفت و هستند . برای جلوگیری از این گونه حوادث،‌پیمانكار باید با استفاده از داربست و توری، فضای امنی را برای رفت و آمد شهروندان فراهم سازد.
2 – سقوط كارگران در حال كار، برای جلوگیری از این حادثه، كارگرانی كه در فضای باز و در اتفاع كار می كنند، باید از كمربند ایمنی استفاده كنند.
3 – سقوط افراد در چاه های بی حفاظ
  آیا می دانید كه وظیفه كلاف (شناور) در ساختمان چیست؟


  

كلاف ها همانند استخوان بندی بدن انسان هستند كه نیروهای ناشی از زلزله بر پیكره ساختمان را به زمین منتقل می كنند و از فروریختن دیوارها جلوگیری می نمایند. آئین نامه ها برای جلوگیری از خرابی ساختمان های آجری سازندگان این ساختمان ها را ملزم می كنند كه از كلاف های بتنی یا فلزی استفاده نمایند.  

  ماكت سازی :

 

ماكت یكی از ابزارهای كار مهندسان و نمونه كوچكی از چیزی است كه می خواهند بسازند و آن را برای توضیح و توجیه در معرض دید قرار می دهند.
برای افراد غیرفنی و كسانی كه می خواهند در زمان كوتاهی درباره یك طرح اطلاعات جامعی كسب كنند، ماكت بهترین روش توضیح و توجیه ارائه كار است. ماكت سازی نیاز به آموزشی خاص ندارد و هر كس به میزان خلاقیت خود می تواند در آن مهارت بدست آورد. ماكت سازان ماهر، ماكت ها را از چوب ، یونولیت ، فوم ، پلاستیك ، مقوای مخصوص و گاهی از گل می سازند.
شما هم می توانید با استفاده از مصالحی كه در دسترس دارید، ماكت ساده ای بسازید.
اگر مالت شما از جنس یونولیت یا فوم است، نمی توانید قطعات آن را با چسب های معمولی به هم بچسبانید. بلكه باید از چسب مخصوصی كه مصالح را نمی سوزاند (حل نمی كند)، استفاده كنید، این نوع چسب ها در فروشگاه های نوشت افزار پیدا می شود.
 

  راه سازی :


  

راه ها شریان های حیاتی یك كشورهستند كه مسافرت و حمل و نقل روی آن ها انجام می شود. پس باید آن ها را با دقت ساخت.
راه ها نباید پیچ یا شیب تند داشته باشند. به همین دلیل، اگر مانع یا تپه ای در مسیر یك جاده یا راه آهن وجود داشته باشند كه موجب تندی زیاد آن شود، باید مسیر راه را عوض كرد یا مانع آن را برداشت. در راه سازی اگر تپه ای را بردارند در اصطلاح به آن «خاك برداری» گفته می شود اگر خاك داخل آن بریزیم، «خاكریزی» گویند.
اغلب در مسیر راه ها، رودخانه ها قراردارند كه نمی توان آن ها را خاكریزی كرد. زیرا این كار مانع جریان یافتن آب می شود، در این گونه موارد از پل استفاده می گردد.
 

  سؤالات واحد 6 – ساختمان سازی و راه
1- در یك شهر مسؤولیت ساخت و ساز به عهده ی چه كسانی است؟

؟ نظارت مستقیم توسط شهرداری ها اعمال می شود. شهرداری ها نظارت بر كیفیت ساختمان سازی و كنترل ضوابط و معیارهای فنی را نیز برعهده دارند.  

  2 – آیا می دانید كه وظیفه كلاف ( شناژ) در ساختمان چیست؟

كلاف ها همانند استخوان بندی بدن انسان هستند كه نیروهای ناشی از زلزله بر پیكره ساختمان را به زمین منتقل می كنند و از فروریختن دیوارها جلوگیری می كنند.  

  3 – در مورد ماكت سازی توضیح دهید؟

ماكت یكی از ابزارهای كار مهندسان است و نمونه كوچكی از چیزی است كه می خواهند بسازند و آن را برای توضیح و توجیه در معرض دید قرار می دهند.  

  4 – در راه سازی «خاك برداری» و «خاك ریز» چگونه تعریف شده است؟

در راه سازی اگر تپه ای را بردارند در اصطلاح به آن «خاك برداری» و اگر جایی گود باشد و خاك داخل آن بریزند، خاك ریزی گفته می شود.  

  5 – انواع پل هایی كه روی رودخانه ها ساخته می شوند را نام ببرید؟

1. پل هایی كه حالت خرپایی دارند. 2 . پل هایی كه شكل قوسی دارند.  

  6 – برای جلوگیری از پیچ یا شیب تند راه ها باید چه كارهایی انجام داد؟

اگر مانع یا تپه ای در مسیر یك جاده یا راه آهن وجود داشته باشد كه موجب تندی زیاد آن شود، باید مسیر راه را عوض كرد یا مانع را برداشت.